Zastanawiasz sie jak zaplanować pobyt w Gdańsku??Odwiedzają Cie znajomi i nie wiesz gdzie spędzić z nimi czas??
Zapraszamy do zapoznania się z oferta naszego, krótkiego programu, w trakcie którego poznasz zabytki i atrakcje Gdańska.Z nami zabawisz się w nocnych klubach, zasmakujesz choroby morskiej, poleżysz na plaży, obejrzysz spektakl lub wysłuchasz koncertu.

Panorama Gdańska dziś

Panorama Gdańska 1635 J.Hoffman

Panorama Gdańska 1635 J.Hoffman

sobota, 3 maja 2008

Kościoły w Gdańsku..

BAZYLIKA MARIACKA - Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Budowana w wielu etapach pomiędzy rokiem 1343 a 1502.Obecnie największy kościół ceglany na świecie.Wysokość jej wnętrza kończy się na 27 metrze, natomiast kościelna wieża liczy sobie 82 metry. Jest to na tyle wysoko, że stojąc tuż przy wieży ma się wrażenie, że kościół jest tak duży, że bardziej niż inne zapada się w ziemi, lub też ma swoją własną, dodatkową grawitację, która mocniej przytwierdza go do podłoża. Interesująco przedstawia się też czubek wieży - płaski i prawie kwadratowy, a nie szpiczasty. Być może przygotowane jest tam miejsce dla Stolema – olbrzyma z Helu, który od czasu do czasu nawiedza Gdańsk i chce sobie usiąść w świątyni. Kiedy go nie ma, wewnątrz kościoła może się zmieśc nawet 25 tysięcy osób.Znajdujący się wewnątrz kościoła Ołtarz Główny, pochodzący z 1511 roku, przedstawia koronację Dziewicy. Nie on jednak jest największą atrakcją Bazyliki Mariackiej. Jest nią kopia tryptyku Sąd Ostateczny Hansa Memlinga (oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku) – dzieła o światowej sławie. Odwiedzający Bazylikę mogą też zobaczyć inne, mniej znane, ale nie mnie ważne dzieła. Wiele z nich zostało zrekonstruowanych po zniszczeniach, jakich dokonała II wojna światowa. Bazylika Mariacka powinna ponadto przypaść do gustu melomanom. W kościele można bowiem znaleźć 46-głosowe organy - wzorowane na swoich poprzednikach stworzonych w 1625 roku przez Marcina Friese – na których, w letnie miesiące, co piątek odbywają się wieczorne koncerty. To niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w gotyckim klimacie.




KOŚCIÓŁ ŚW MIKOŁAJA budowany był między 1348 a 1390 rokiem na miejscu świątyni pochodzącej z końca dwunastego wieku. Jak na kościół zbudowany tak dawno temu ma on bardzo duże okna, co nadaje mu wyjątkowy wygląd i atmosferę. Kościół Św. Mikołaja jako jedyny wyszedł bez szwanku z II wojny światowej. Dzięki temu zachowało się tutaj oryginalne barokowe i rokokowe wnętrze. Większość znajdujących się w środku bardzo dekoracyjnych, zdobionych złotem dzieł przedstawia sceny z życia Chrystusa. Zobaczyć tutaj można też wspaniały, ręcznie robiony świecznik z 1617 roku.




KOŚCIÓŁ ŚW KATARZYNY trzynawowy z wydzielonym prezbiterium, to prawdopodobnie najstarszy budynek sakralny w Gdańsku. Sam kościół powstał w wieku XII, ale znajdujące się w krypcie w prezbiterium stare słowiańskie groby pochodzą z X wieku. Masywna wieża kościelna wyróżnia się na tle gdańskich dachów. Jest ona jednakże nie tylko miła dla oka, ale także dla ucha. Mieści się w niej bowiem carillon – czyli instrument gry na dzwonach. W maju 2006 roku kościół strawił pożar, w wyniku którego zniszczony został dach świątyni. Całe szczęście większość zabytkowych przedmiotów uratowano i przeniesiono do Muzeum Narodowego i Ratusza. Obecnie kościół jest w trakcie odbudowy.Kościół św. Katarzyny, najstarszy kościół gdański - gdzie znajduje się grób Jana Heweliusza, najsłynniejszego gdańskiego astronoma i browarnika.


KOŚCIÓŁ ŚW TRÓJCY to kościół halowy. Wybudowany w latach 1481 – 1514 z cegły, na początku należał do Franciszkanów. Potem przejęli go protestanci, zakładając przy nim Gimnazjum Akademickie. Po II wojnie wrócił w ręce pierwszych właścicieli. W kościele znajduje się gotycka ambona z XVI wieku, organy. Obecnie, w budynkach kościoła mieści się muzeum, w którym znajduje się słynny tryptyk Sąd Ostateczny pędzla Hansa Memlinga (kopię można oglądać w Bazylice Mariackiej).


KOŚCIÓŁ ŚW BRYGIDY kościół na Starym Mieście na osiedlu Osiek zbudowany w latach 1394-1402, konsekrowany w 1396 ku czci świętej w miejscu gdzie znajdowała się wcześniej niewielka kaplica i było wystawione ciało tej świętej.W roku 1587kościół spłonął. Odbudowany został dzięki pomocy biskupa Tarnowskiego z Wrocławka .W roku 1616 powstała renesansowa wieża.Od 1617 kościół posiada dzwon. po sekularyzacji zakonu brygidek przemianowany został na kościół garnizonowy. Pełnił także rolę kaplicy dla więźniów.W marcu 1945 kościół został podpalony przez Armie Czerwoną. Został odbudowany w 1973, a w 1975 urządzono wnętrza.Kościół i parafia, ze względu na swoje bliskie położenie przy Stoczni Gdańskiej, był związany z niezależnym ruchem robotniczym.W 1992 papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Brak komentarzy: