Zastanawiasz sie jak zaplanować pobyt w Gdańsku??Odwiedzają Cie znajomi i nie wiesz gdzie spędzić z nimi czas??
Zapraszamy do zapoznania się z oferta naszego, krótkiego programu, w trakcie którego poznasz zabytki i atrakcje Gdańska.Z nami zabawisz się w nocnych klubach, zasmakujesz choroby morskiej, poleżysz na plaży, obejrzysz spektakl lub wysłuchasz koncertu.

Panorama Gdańska dziś

Panorama Gdańska 1635 J.Hoffman

Panorama Gdańska 1635 J.Hoffman

sobota, 3 maja 2008


Zespół Wieży Więziennej i Katowni.-Obecnie Muzeum Bursztynu, jednym z eksponatów jest inkluzja - jaszczurka uwięziona w bursztynie. W Katowni cele więziennei średniowieczne narzędzia tortur.










Wielka Zbrojownia
- najpiękniejszy europejski
przykład manieryzmu
niderlandzkiego.








Ratusz Głównego Miasta Gdańska-
symbol niezależności i potęgi samorządu miejskiego, jest budowlą gotycką wielokrotnie przebudowywaną. Najstarszy niewielki obiekt ukończono w 1336 roku. W latach 1454-57 podwyższono budynek i wieżę ratusza, wieńcząc ją strzelistym hełmem, wzniesiono również nowy szczyt wschodni. Przed taką budowlą król Kazimierz Jagiellończyk w maju 1457 r. przyjął od gdańszczan przysięgę wierności. W latach 1486-92 budynek otrzymał nową murowaną i znacznie wyższą wieżę. W połowie XVI wieku ratusz stał się czworobocznym założeniem z dziedzińcem w środku, zaś jego sylweta została wzbogacona o renesansowy hełm zwieńczony złoconą figurą króla Zygmunta Augusta. W 1593 r. rozpoczęto prace zmierzające do zasadniczej zmiany wystroju średniowiecznych wnętrz ratuszowych. Zadanie to rada miasta powierzyła niderlandzkim mistrzom, wśród których byli: Hans Vredeman de Vries, Willem van der Meer, Antonii Möller i Izaak van den Block. Manierystyczny kostium nadano wówczas wnętrzom Wielkiej Sali Rady, Sali Zimowej i Kamlarii. W 1645 r. i ponownie w II poł. XVIII w. zmieniano portal główny ratusza. Po włączeniu Gdańska do Prus z wnętrz usunięto liczne zabytki świadczące o związkach z Polską np. galerię portretów królewskich i historyczne wyposażenie z Wielkiej Sali Ławy.


Sala Czerwona - najpiękniejsza sala Ratusza Głównego Miasta, gdzie na suficie możemy podziwiać XVII w. plafon, składający się z 25 obrazów.








Brak komentarzy: